Wielu Polaków już podjęło się wyzwania, jakim jest emigracja do Wielkiej Brytanii. Wielu Polaków tam założyło już swoje firmy. W UK jest wiele możliwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej – wśród naszych rodaków najbardziej popularne są spółki LImited oraz działalności typu samozatrudnienie. Rejestracja firmy w Anglii typu samozatrudnienie polega na zgłoszeniu do urzędu informacji oficjalnej, że zaczęliśmy pracować na własny rachunek. Samozatrudnienie charakteryzuje się tym, że właściwie nie ma osobowości prawnej – nie jest także wpisana do żądnego rejestru handlowego.

Firma w UK

Równie szybko można założyć drugą formę firmy w UK, jaką jest spółka LTD. W Rejestrze handlowym składamy liczne wnioski rejestracyjne, a potem w urzędzie skarbowym zgłaszamy swoją działalność do podatku dochodowego.

Wszystkie formalności możemy załatwić właściwie w ciągu 24 godzin i online. Ponadto, wcale nie mamy obowiązku, aby stawić się w Wielkiej Brytanii w przypadku spółki Limited.

Główną zaletą prowadzenia biznesu na Wyspach jest wysoka przejrzystość przepisów i nietypowe dla polskich realiów prokonsumenckie podejście do właścicieli spółek, czy samo zatrudnionych.

W kwestiach finansowo – księgowych trzeba zauważyć, że prowadzenie firmy w formie samozatrudnienia wiąże się tylko z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego, koszt takiego podatku to zazwyczaj jest GBP 100.00. Natomiast w przypadku spółek Limited prowadzenie księgowości jest dużo bardziej skomplikowane. Wiąże się ono od samego początku z kosztami – najprostsza księgowość to koszt około GBP 50,00.

Osoby samozatrudnione obowiązuje zwolnienie od opodatkowania do kwoty GBP 11.500.00, natomiast właściciele spółki Limited nie mają kwot wolnych od podatków, jednakże nie mają też dodatkowych progów podatkowych.

Zalet prowadzenia biznesu w UK jest więcej, niż wad. Jednak osoby, które nie rezydują na Wyspach mogą mieć znaczny problem między innymi z założeniem rachunku bankowego albo rejestracją podatku VAT. Bardzo ważne jest, również aby dana firma swoją działalnością nawiązywała do rynku angielskiego.